27 kwietnia 2019

„Strażnik”- Paulina Handel

Wyd. We Need Ya | Seria Zapomniana księga Tom I | 360 str. | 36,90 zł | Data wydania: 27.02.2019 r. 

Gdy z ciemności zaczynają wyłaniać się potwory…

"W cywilizacji ludzie czuli się bezpieczni, wszystko miało wytłumaczenie. To teraz weźmy takiego ucywilizowanego człowieka, zabierzmy mu całą technikę i pokażmy, że w ciemności jednak kryją się stwory, o których opowiadała mu kiedyś babka. I co z tego wyniknie?" – opowiem Wam, co- chaos, panika i koniec świata jaki znaliśmy. Hubert budzi się właśnie w takim, nieprzyjaznym i nieznajomym świecie, będącym ruiną tego, co znał kiedyś. Ostatnie wspomnienie jakie zachował, to szkolna wycieczka do Paryża, kiedy miał siedemnaście lat, jednak teraz, z całą pewnością nie jest nastolatkiem i nie zwiedza francuskich zabytków. Jak się dowiaduje, ma dwadzieścia cztery lata, wytrenowane ciało i ręce, które dobrze wiedzą jak trzymać broń i z niej strzelać. Szkoda tylko, że nie ma pojęcia, co działo się z nim przez ostatnie lata i jak udało mu się przetrwać, bo ta wiedza bardzo by mu się teraz przydała. Kiedy zgasły wszystkie sztuczne światła z ciemności wyłoniły się potwory, które od setek lat ukrywały się przed ludzkim wzrokiem. Teraz jednak już się nas nie boją, są za to złe i głodne. Ale ludzie wcale nie są lepsi. Kataklizm obudził w nich najgorsze instynkty, a wola przetrwania miesza się z rządzą krwi. Jak w tym nieprzyjaznym świecie poradzi sobie siedemnastolatek w ciele dorosłego mężczyzny, który nie pamięta ostatnich siedmiu lat?

W „Strażniku”, Paulina Hendel zabiera nas do niedalekiej przyszłości i pokazuje świat, zbudowany na ruinach tego, co znaliśmy. Postapokaliptyczna wizja miesza się tu ze słowiańską mitologią, tworząc niepowtarzalny klimat pełen tajemniczości, niebezpieczeństw, ale i magicznego folkloru. Wędrując przez ruiny cywilizacji, Hubert tafia do osady, której mieszkańcy starają się żyć normalnie, mimo końca znanego im świata. Jedyną skazą na sielankowym obrazku są demony, które stale zagrażają życiu ocalałych. Dzięki pomocy Izy-córki sołtysa, Hubert otrzymuje posadę strażnika w wiosce. Choć wśród mieszkańców zaczyna się czuć ja u siebie, tajemnicza przeszłość wciąż nie daje mu spokoju…W pierwszym tomie trylogii „Zapomniana księga”, autorka jedynie pobieżnie, choć dosyć obrazowo, przedstawia czytelnikowi jak wyglądał upadek znanej nam cywilizacji. Skupia się na tym, co tu i teraz i bardzo szczegółowo opisuje jak ludzie porazili sobie w obliczu kataklizmu. W malowniczej wiosce, łatwo zapomnieć, że koniec świata w ogóle się wydarzył, jednak, żeby nie było zbyt nudno i monotonnie, w codzienność mieszkańców co chwila wdzierają się istoty rodem z mitologii, a strażnicy osady nie mogą narzekać na brak zajęć. O ile większą część książki mogę określić jako wciągającą, choć dosyć stateczną, tak końcówka to istna miazga. Akcja pędzi jak szalona, kolejne zwroty fabularne są coraz bardziej wstrząsające, a finał zostawia czytelnika w kompletnym osłupieniu i po ogromnym wrażeniem pomysłu, jaki Paulina Hendel miała na całą serię.

O CZYM?  „Strażnik”, to niezwykle przyjemny i wciągający wstęp do trylogii będącej wybuchową mieszanką apokaliptycznej wizji i słowiańskiej mitologii. Ciekawy pomysł, dobre wykonanie i barwni bohaterowie sprawiają, że książkę czyta się w mgnieniu oka. Główny bohater porusza się po nowym, nieznanym świecie, po omacku, a czytelnik razem z nim, ale zwiększa to jedynie przyjemność z odkrywania kolejnych tajemnic. Choć Hubert co chwila przypomina swoim zachowaniem, że jest nastolatkiem w ciele dorosłego mężczyzny, jest przy tym tak uroczy, że nie da się go nie lubić. Najwięcej mojej sympatii zyskała jednak Iza, która jest dokładnie taką bohaterką jakie cenię- twardą, zadziorną i gotową do poświęceń. Od przygód młodego strażnika nie mogłam się oderwać nawet na chwilę i po wciskającym w fotel finale natychmiast zabieram się za kontynuację. Wyczuwam jeszcze więcej przygód, tajemnic i niebezpieczeństw. Każdy fan słowiańskiej mitologii powinien mieć tą serię na półce, ja jestem nią całkowicie zauroczona i czekam na więcej.

Ocena:
7/10

Seria Zapomniana Księga:


________________________________________________________________________


5 komentarzy:

 1. Też czytałam i jestem nią zachwycona. :D Mam bardzo podobne odczucia co do końcówki. Przez godzinę miałam w głowie "Wooow! Ale jak tak mogła?! Przecież to jakby wszystkich zabiła!".


  swiatwedlugkasi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość autorki jeszcze przede mną, ale mam nadzieję, że wkrótce uda mi się to nadrobić. 😊
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Kocham całym sercem słowiańską mitologię, więc chyba naprawdę, tak jak piszesz, muszę mieć to na półce! Będę się rozglądać i już nie mogę się doczekać!

  Buziaki i zapraszam <3
  https://sleepwithbook.blogspot.com/2019/04/po-co-nam-wojna-skoro-wystarczy-zabrac.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka tak mnie ciekawi. Taki świat naprawdę wydaje mi się intrygujący. Nie czytałam nic jeszcze od autorki i tym bardziej mam teraz ochotę sięgnąć po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w tym roku w planach sięgnąć po polską fantastykę. Może w nie najbliższych dniach, ale za jakiś czas sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.