3 czerwca 2022

„Żeby cię lepiej widzieć”- Gina Blaxill


 Opowieść o wilku z Aramor

 

"Żeby cię lepiej widzieć", to niepozorna, dosyć cienka książka bazująca na znanej baśni o Czerwonym Kapturku. Jednak gwarantuję, że jeśli zdecydujecie się na lekturę, nie odłożycie jej nawet na chwilę dopóki nie poznacie zakończenia!

Red, nasz Czerwony Kapturek, jest zupełnie inna niż jej rówieśnicy - rozkojarzona, trochę niezdarna i wiecznie z głową w chmurach. Najlepiej czuje się w lesie, gdzie w małej chatce mieszka jej babcia. Jednak las nie jest bezpiecznym miejscem dla mieszkańców Aramor. Od lat krążą legendy o wilku, który morduje ludzi i wszystko wskazuje na to, że właśnie powrócił...

Wydarzenia poznajemy z perspektywy trzech nastoletnich postaci, Red, Ellisa i Sabine, co daje czytelnikowi bardzo szeroką perspektywę, a bardzo krótkie rozdziały sprawiają, że przez powieść płynie się błyskawicznie. Choć bohaterowie są młodzi, zachowują się jakby byli znacznie starsi, dzięki czemu historia skierowana raczej do młodszego odbiorcy może spodobać się każdemu bez względu na wiek. Choć jest to całkowicie inna wersja klasycznej baśni, autorka skupiła się na tym, co w baśniach jest naprawdę istotne czyli na przesłaniu. W tej historii człowiek jest człowiekowi wilkiem, bohaterowie będą musieli zmierzyć się z podejrzeniami, odrzuceniem, brakiem akceptacji i ludzką zawiścią. Czytelnik z kolei będzie zadawał sobie pytanie - czy to na pewno Wilk jest czarnym charakterem w tej historii? 

Nie spodziewałam się, że tak bardzo wciągnie mnie ta historia! Jest bardzo mroczna, pełna tajemnic i umiejętnie budowanego napięcia (klimatem przypomina trochę "Dziewczynę w czerwonej pelerynie"). Może nie jest to przełomowa interpretacja baśni o Czerwonym Kapturku, ale spędziłam z nią świetnie czas i znalazłam tu wszystko, czego oczekiwałam od baśni - mroczny klimat, ciekawą intrygę i mądre przesłanie. Dlatego z czystym sumieniem mogę Wam polecić tę historię.

 

Ocena: 7/10


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Słowne!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.