14 marca 2014

Zeszyt z cytatami # 5


Dzisiejszy temat jest dosyć powszechny, mamy z nim do czynienia, na co dzień, ale czasem nie dostrzegamy jak wielkie ma znaczenie i jak wiele daje siły. Bez niej życie jest szare i trudne, a radość blada, bo przecież nie może cieszyć skoro nie mamy się nią z kim podzielić. Każdy powinien mieć takiego kogoś a jeśli nie to szczerze współczuję. Domyślacie się już do jakiego hasła zmierza ten zawiły wsęp?

Dzisiejsze hasło:
Przyjaźń

„Mężczyznę można "wykastrować" jednym zdaniem: Wolę, abyś był moim przyjacielem niż kochankiem.”
Woody Allen

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać.”
Antoine de Saint-Exupéry

„Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość.”
(autor nieznany)„I trzeba być wielkim przyjacielem i mocnym przyjacielem, żeby przyjść i przesiedzieć z kimś całe popołudnie tylko po to, żeby nie czuł się samotny. Odłożyć swoje ważne sprawy i całe popołudnie poświęcić na trzymanie kogoś za rękę.”
Anna Frankowska

„Czy istnieje coś gorszego niż miłość brzydkiej kobiety?
Owszem - przyjaźń pięknej kobiety.”
Albert Camus

„Przyjaźń poznaję po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć.”
Antoine de Saint-Exupéry

„Gdy zniszczymy miłość i przyjaźń, cóż wartościowego pozostanie na tym świecie?”
David Hume


„Najwyższym wysiłkiem przyjaźni nie jest pokazywać przyjacielowi nasze błędy, ale ukazać mu jego własne”
La Rochefoucauld

„Przyjaźń nie potępia w chwilach trudnych, nie odpowiada zimnym rozumowaniem: gdybyś postąpił w ten czy tamten sposób... Otwiera szeroko ramiona i mówi: nie pragnę wiedzieć, nie oceniam, tu­taj jest serce, gdzie możesz spocząć.”
Malwida von Meysenbug


„Powiedział mi, rzekł Mieszek, przysłowie niedźwiedzie:
Że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie.”
Adam Mickiewicz

„Chcę być Twoim przyjacielem. Na zawsze, bez żadnych przerw. Kiedy wzgórza staną się płaskie a rzeki wyschną, kiedy błyskawice pojawią się zimą, kiedy śnieg spadnie latem, kiedy niebo zmiesza się z ziemią nawet wtedy nic nas nie rozdzieli."
(autor nieznany)„Przyjaciel: nadal wierzy w Ciebie, choć już nikt inny nie wierzy, łącznie z Tobą samym, słucha, chociaż słuchał to już wiele razy, jest przy Tobie, gdy Ci się nie układa i nigdy nie mówi: 'A nie mówiłem?', pomaga Ci pozbierać i skleić to, co stłukłeś
(autor nieznany)

„Co jeśli Parys był przyjacielem Julii? Jej najlepszym przyjacielem? Jedyną osobą, której mogła zwierzyć się, jak bardzo cierpi po odejściu Romea? Co, jeśli nikt inny tak dobrze jej nie rozumiał i przy nikim innym tak dobrze się nie czuła? Jeśli był współczujący i cierpliwy? Jeśli się nią zaopiekował? Co, jeśli Julia nie umiała sobie wyobrazić bez niego dalszego życia? Jeśli w dodatku naprawdę ją kochał i zależało mu na jej szczęściu?
Co, jeśli… i ona kochała Parysa? Nie tak, jak Romea, to oczywiste, ale dość mocno, by także pragnąć go uszczęśliwić?”
Stephenie Meyer

„Cóż to za nieopisana ulga, mieć poczucie bezpieczeństwa przy innej osobie, nie musieć ważyć myśli, ani mierzyć słów, lecz wylewać je wszystkie z siebie wiedząc, że wierna dłoń przyjmie je i zachowa…”
George Eliot

„Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę;
Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę;
Jednakże, gdy cię długo nie oglądam,
Czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam,
I tęskniąc sobie zadaję pytanie:
Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?”
Adam Mickiewicz

„Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej:
 "Co? Ty też? Myślałem, że tylko ja".”
Clive Staples Lewis


„Może, pomyślał, nie ma czegoś takiego jak dobrzy i źli przyjaciele. Może są po prostu tylko przyjaciele, ludzie, którzy będą przy tobie, kiedy ci coś dolega, i pomogą ci, byś nie czuł się zbyt samotny. Może to ludzie, dla których warto przeżywać strach, mieć nadzieję... i żyć. Być może są to ludzie, za których warto umrzeć, kiedy trzeba. Nie ma dobrych przyjaciół. Nie ma złych przyjaciół. Są jedynie ludzie, których pragniesz i z którymi chciałbyś być - ludzie, którzy mają swoje miejsca w twoim sercu.”
Stephen King

„Nie idź za mną - mogę cię nie poprowadzić. Nie idź także przede mną - mogę za tobą nie podążyć. Po prostu idź obok mnie jako przyjaciel.”
Albert Camus

„Spotkanie kogoś, kogo pokocha się z wzajemnością, jest wspaniałym uczuciem. Ale spotkanie bratniej duszy jest uczuciem chyba jeszcze wspanialszym. Bratnia dusza to ktoś, kto rozumie cię lepiej niż ktokolwiek inny, kocha cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy tobie zawsze, bez względu na wszystko.”
Cecelia Ahern

„Przyjaźń to jakby romans: kiedy mija urok nowości, rzecz przeradza się w coś wygodnego i przewidywalnego, niczym ulubiony sweter, który wyciągamy z szafy w deszczową niedzielę i od razu jest nam cieplej na sercu.”
Jodi Picoult

„Zniosę każdy cios przeznaczenia, Bezsilność, łzy, strach i ból, Tylko bądź obok, przyjacielu, Po prostu przy mnie stój”
Katarzyna Michalak

„- Gdyby wszyscy moi przyjaciele skoczyli z mostu
 ja bym z nimi nie skoczył.
 Stałbym na dole i czekał, żeby ich złapać.”

Steve Berry


Aura Dione - Friends 
34 komentarze:

 1. Świetne cytaty, myślę, że każdy czytając znajdzie coś dla siebie :) ja również odnalazłam tu swoje ulubione :) ten obrazek z przyjaźnią między kobietami, a przyjaźnią między mężczyznami RZĄDZI !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi tez od razu się spodobał :-D A cytat chyba najbardziej zauroczył mnie Exupery ;-)

   Usuń
 2. Temat rzeeeeka dla cytatów, aczkolwiek postaram się wyselekcjonować z tych "moich" takie sensowne, żeby nie było komentarza na 5 milionów słów. :o A jeśli chodzi o te wybrane przez ciebie - prześliczne i - RÓŻNORODNE. Świetny jak zwykle, autor "Małego Księcia", choć jego pomysłowość i kreatywność nie są niczym nowym. Dobrze się spisał pan Mickiewicz, do którego akurat ja nie pałam miłością - jakoś zawsze byłam TEAM SŁOWACKI ^^ Nie wiem czemu :D Choć oczywiście doceniam dzieła i jego wkład w literaturę polską. Ale, ale! Ten obrazek z pingwinkami - gdy go zobaczyłam było jedno wielkie "OOOOOOOO!" - jak sobie możesz wyobrazić ^^
  A teraz coś tam ode mnie:
  Z nieśmiertelnego HP, żeby broń Boże nie zabrakło w moim komentarzu tyrady Albusa! "Są różne rodzaje męstwa [...]. Trzeba być bardzo dzielnym, by stawić czoła wrogom, ale tyle samo męstwa wymaga wierność przyjaciołom"
  HP część dalsza... "Są takie wydarzenia, które - przeżyte wspólnie - muszą się zakończyć przyjaźnią"
  Dalej mamy Oscara Wilde w swoim "Portrecie Doriana" - "Śmiech to wcale niezły początek przyjaźni, a jest też najlepszym jej zakończeniem"
  <3 „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” - Marek Tuliusz Cyceron
  W ogóle znalazłam jeszcze jeden cytat Antoine de Saint-Exupéry: „Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.”
  Żeby nie zabrakło Zafona, bo świat bez niego byłby gorszy: „Nie ufam tym, którzy są przekonani, że mają wielu przyjaciół. To znak, iż nie znają ludzi.”
  Sapkowski też coś dorzuci, mniej czy bardziej trafnego: „Jeśli ma się przyjaciół, a mimo to wszystko się traci, jest oczywiste, że przyjaciele ponoszą winę. Za to, co uczynili, względnie za to, czego nie uczynili. Za to, że nie wiedzieli, co należy uczynić.”
  Z "Nowicjuszki" - Trudi Canavan :) „Mam niewielu przyjaciół. Myślę, że jestem typem samotnika. Tyle tylko, że to była nudna samotność. Można też na to spojrzeć z innej strony, nie wiążąc się z nikim, oszczędzasz sobie w życiu cierpienia.”
  A tu mamy "Pamiętniki narkomanki" „Mnie trzeba oswajać latami przyjaźni lub szaleńczym opętaniem.”
  „Jeśli potrafisz spędzić z kimś pół godziny w zupełnym milczeniu i nie czuć przy tym wcale skrępowania, ty i osoba ta możecie zostać przyjaciółmi.” - Lucy Maud Montgomery
  „Przyjaźń to rzecz dziwna. Podczas gdy w miłości mówimy o miłości, między prawdziwymi przyjaciółmi nie mówi się o przyjaźni. Przyjaźń czynimy, nie nazywając jej, ani jej nie komentując.” - Éric-Emmanuel Schmitt, to znalazłam przez przypadek, dawno temu - w bliżej nieokreślonym miejscu i dziwnych okolicznościach. :o
  I po raz kolejny Anne Bishop (jej cytaty uświadamiają mi, że jak najszybciej muszę sięgnąć po książki) „Był przyjacielem, który zmieni się we wroga, aby pozostać przyjacielem.”
  To coś z "Hrabiego Monte Christo" <3 „Zmarli przyjaciele nie spoczywają w ziemi, ale żyją w naszych sercach; tak Bóg chciał, abyśmy nigdy nie byli sami.”
  Stefuś King, a jakże, musiał dorzucić coś od siebie „Miłośc jest jak morderca. Wcale nie jest ślepa. To kanibal o wyjątkowo ostrym wzroku. Przypomina wiecznie głodnego owada. A co je? (...) Pożera przyjaźń.”
  Tutaj cytat z "Finale" - ostatniego tomu "Szeptem" „- Mógłbym ci powiedzieć to, co chcesz usłyszeć, ale czy mógłbym się wtedy nazywać twoim przyjacielem?”
  „Przyjaźń to chyba najpowszechniejsza forma miłości.” - Stieg Larsson
  „Potrzeba wielu lat, by odlaleźć przyjaciela, wystarczy chwila, by go stracić.” - Stanisław Jerzy Lec
  Dziś widzę, bezmuzycznie :( To ja mogę coś zaproponować :D Słucham tej piosenki dzisiaj prawie całe popołudnie i jakoś tak mi się skojarzyło... https://www.youtube.com/watch?v=Y66j_BUCBMY
  Ale to wiadomo - tak nawiasem mówiąc.
  NO.
  Kończę.
  Ewidentnie.
  W tej chwili.
  Dobra, koniec.
  KONIEC
  SHERRY KONIEC!
  Pozdrawiam! :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. „Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli.” Ja ja mogłam pominąć ten rodzaj przyjaźni?! Ten z "Nowicjuszki" odnosi się trochę też do mnie ;-)
   O rany zapomniałam o piosence! Już dodaję :-P
   dzięki za przypomnienie i porcję cudownych cytatów :*

   Usuń
 3. Łał! Świetne cytaty :) Wiekszośc co prawda już znałem ale i tak wprowadzają w TEN wyjatkowy nastrój ;)

  http://ksiazki-legera.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że kolejne odcinki też Cię nie rozczarują :-)

   Usuń
 4. Trochę się naszukałaś, co ? :p
  Ale warto było, bo post jest świetny ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Część pochodzi z mojego zeszyciku, ale oczywiście nie jest on aż tak obszerny żeby zapełnić te wszystkie działy, które planuję przedstawić ;-) Cóż troszeczkę się naszukałam, ale robię to też dla siebie ;-) dzięki temu cyklowi poznałam wiele naprawdę pięknych cytatów wiec było warto ;-) i będę szukać dalej :-)

   Usuń
 5. Mam sporo cytatów pozapisywanych w swoich zeszytach :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam nadzieję, że dzięki mnie znajdzie się ich tam jeszcze więcej ;-)

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Specjalnie wybrałam taką, która będzie pasować do hasła :-)

   Usuń
 7. Przepiękny temat przygotowałaś na dzisiaj i cudne cytaty wybrałaś. Uwielbiam słowa Lewisa, są takie prawdziwe, i de Saint Exupery, mówiące, że przyjaciel to ktoś na kształt anioła. :) Do moich ulubionych cytatów a propo przyjaźni należą także słowa Elli Wheeler Wilxon ("Zawsze myślałem, że przyjaźń jest biblioteką serca. Poważny przyjaciel jest jak książka filozofii, wesoły przyjaciel jest jak książka pełna humoru") oraz Agathy Christie ("Przyjaciele nie należą do was. To wy należycie do przyjaciół"), a zastanawiają mnie wciąż Zbigniewa Herberta ("Życie bez przyjaciela jest śmiercią bez świadka") i Dżubrana Chalila Dżubrana ("Kiedy żegnasz przyjaciela nie smuć się, ponieważ jego nieobecność pozwoli ci dostrzec to, co najbardziej w nim kochasz"). :)
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *przekręciłam nazwisko. Miała być Ella Wheeler Wilcox ani Wilxon :p

   Usuń
  2. Dziękuję za kolejne cytaty! Szczególnie zaintrygował mnie ten Herberta :-)

   Usuń
 8. Cudowne, głębokie cytaty! ♥

  shelf-of-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. „Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać.” - uwielbiam ten cytat! Jest cudowny i prawdziwy. Piękny post. Taki smaczek dla duszy:) :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To mój ulubiony ;-)

   Usuń
  2. Ale tu ładnie :D

   Usuń
  3. Dzięki :* Cieszę się że się podoba, planowałam coś bardziej w turkusie ale wyszło granatowo :P

   Usuń
 10. Patko! Oczywiście wiem, że jest teraz natłok nauki i tak dalej, bo w końcu połowa drugiego semestru, matura ale... niepokoi mnie twoja nieobecność! :o Mam nadzieję, że u ciebie wszystko w porządku. ;)
  Życzę natłoku wolnego czasu ^^
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma się co martwić, jeszcze żyję ;-) choć ostatnio nie mam za wiele czasu bo próbuję poprawiać oceny i uczyć się na sześć egzaminów maturalnych, które mam już wkrótce. Jestem coraz bardziej przerażona i przekonana że to będzie klęska :-P Trzymaj kciuki, żebym dala radę ;-)

   Ale sto strasznie miłe że zapytałaś :-*
   Postaram się trochę nadrobić zaległości już niedługo może nawet jutro, recenzja "Dopóki śpiewa słowik" w przyszły weekend "300" a lada chwila zmieniam wystrój ;-) Trochę znudził mi się ten mdły róż, muszę sie go pozbyć przynajmniej na chwilę ;-)

   Pozdrawiam! :-*

   Usuń
  2. Cieszę się! :) I rozumiem natłok nauki. Ale nie martw się! Będzie dobrze! Poradzisz sobie. :) A po maturze będziesz się zastanawiać po jaką cholerę się nią tak bardzo stresowałaś :)
   Nie mogę się doczekać recenzji książki pani Michaelis! :)
   Jeeej, ale się u ciebie ładnie zrobiło! I nie mówię tego tylko dlatego, że niebieski to mój ulubiony kolor XD A skąd! :D Tak eterycznie bym powiedziała.. :)
   Życzę przyjemnego weekendu!
   Pozdrawiam,
   Sherry

   Usuń
  3. Recenzja już jest! ;-) Cieszę się że nowy wygląd bloga się podoba ;-)
   Również życzę udanego weekendu! :-)

   Usuń
 11. O! zmieniłaś grafikę! Bardzo ładna, już się do tamtej przyzwyczaiłam! Masz wyczucie czasu! Post cudny ,dziękuję:]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy wiosnę, czas zmian a ja właśnie takiej potrzebowałam ;-) Jeśli jednak się nie przyjmie jest możliwość że wrócę do poprzedniej albo wymyślę coś w jeszcze innym stylu ;-)

   Usuń
 12. Postaram się wziąć udział jak tylko znajdę chwilę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na razie zostaw tą, z innej beczki denerwujesz się przed maturą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie odsuwam jeszcze od siebie te ponure myśli ale pomału do mnie dociera, że to już za chwilę ;-) najbardziej martwi mnie matematyka i ustny polski, bo i ile pisać lubię to opowiadać już niekoniecznie ;-) a matematyki nie cierpię i nie rozumiem ale jest jeszcze nadzieja ;-) Staram się myśleć pozytywnie i nie stresować przed czasem. Na to jeszcze przyjdzie pora :-)

   Usuń
 14. Będę trzymać kciuki!

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.