14 marca 2022

"Mroczna krypta" - V. E. Schwab

 

Wyd. We Need Ya | Org. The Dark Vault | Seria Archiwum Tomy I i II | 652 str. | 54,90 zł | Data wydania: 09.03.2022 r. 

Klucz do drzwi między wymiarami

 Mackenzie Bishop ma tajemnicę o której nie wie i nie może się dowiedzieć nikt, nawet jej najbliższa rodzina. Dziewczyna jest Strażniczką i dba o to, by przebudzone Historie nie wydostały się przez Pasaż do naszego świata. Historie są czymś na kształt materialnych duchów i choć łatwo pomylić je z prawdziwą osobą, tak naprawdę są tylko zapisem wspomnień zmarłych ludzi. Historie przechowywane są w Archiwum i pilnie strzeżone przez Bibliotekarzy, ale czasem zdarza się, że Historia obudzi się że snu i błądzi po Pasażu, czyli korytarzu pełnym drzwi, które otworzyć może jedynie Strażnik. Choć Mackenzie (która znajduje się najniżej w hierarchii Archiwum) ma nikłe pojęcie o tajemnicach i zasadach panujących w organizacji dla której pracuje, wie jedno - nikt nie może się dowiedzieć o Archiwum. O tym dlaczego wie doskonale, sama straciła kogoś bliskiego i choć oddała by wszystko, by wyciągnąć go z szuflady Archiwum, zdaje sobie sprawę jak głupie i niebezpieczne by to było. W końcu Historie nie są ludźmi, prawda?

O Archiwum i Historiach, Mac dowiedziała się od dziadka, który szkolił ją na swoją następczynię. Staruszek, choć już nie żyje, zajmuje w sercu dziewczyny wyjątkowe miejsce i często pojawia się w jej myślach (w książce wspomnienia pojawiają się w trakcie rozdziałów, pisane pogrubioną czcionką). Ale dziadek nie jest jedyną osobą, którą straciła Mackenzie. Jej młodszy braciszek zginął w wypadku i to wydarzenie rozbiło rodzinę Mac na drobne kawałeczki. Chcąc rozpocząć życie na nowo z dala od bolesnych wspomnień rodzice Mac, decydują się na przeprowadzkę do starego apartamentowca, który kiedyś był hotelem. Ponury budynek skrywa jednak wiele mrocznych sekretów, a im bardziej Mackenzie zagłębia się w historię jego byłych mieszkańców, tym więcej pojawia się pytań i dramatycznych faktów. Dlaczego komuś zależy na zatajeniu morderstw dokonanych w budynku? I jaki ma to związek z nagłą awarią Archiwum? 

 


"Mroczna krypta" gatunkowo zalicza się do fantastyki młodzieżowej z dużą dawką przygód, niebezpieczeństw, a nawet dreszczykiem grozy. Rozdziały w których Mac wędrowała po ciemnym Pasażu i walczyła z oszalałymi Historiami, były naprawę mroczne, a motyw morderstw i śledztwa sprawił, że maksymalnie zaangażowałam się w tę historię. Ku mojej ogromnej radości, autorka nie zapomniała też o odrobinie romansu, co perfekcyjnie dopełniło treść, ale jej nie zdominowało. "Mroczna krypta", to tak naprawdę dwie książki z cyklu "Archiwum", czyli "Uśpieni" i "Przebudzeni", a wydanie ich w jednym tomie, to jak dla mnie strzał w dziesiątkę. Cieszę się, że po przeczytaniu emocjonującej pierwszej części mogłam od razu delektować się kontynuacją, która zaczyna się niemal w tym momencie, co kończy poprzedniczka. Pierwsza część rozgrywa się w wakacje i wprowadza nas w świat Archiwum, natomiast druga (w moim odczuciu bardziej dramatyczna) skupia się konsekwencjach tego, co wydarzyło się latem. Bohaterka idzie do nowej szkoły (swoją drogą bardzo podobał mi się wątek akademii) i próbuje udawać, że wszystko jest ok, ale koszmary nie pozwalają o sobie zapomnieć... 

 

Choć główna bohaterka to nastolatka, jest na tyle dojrzała, że jej wiek nie przeszkodzi starszym czytelnikom w delektowaniu się lekturą. Od razu polubiłam Mac za jej niezależność, odwagę, ale też za to, że jest po ludzku nieidealna. Ogromną sympatią darzę również Wesleya, chłopaka, którego Mac poznaje po przeprowadzce. Za gotyckim przebraniem kryje się troskliwy i sarkastyczny młodzieniec, który skradnie Wam serca. W pierwszym tomie jego postać była nieco zepchnięta  na dalszy plan, ale druga część to rekompensuje. Mimo, że obydwa tomy to 650 stron czuję pewien niedosyt. Archiwum wciąż ma przede mną wiele tajemnic, a pomysł nie został wykorzystany na tyle, by już do niego nie wracać. Mam nadzieję, że to jeszcze nie koniec i że będę miała jeszcze okazję spotkać się z Mac i Wesleyem. 

 

Jeśli jeszcze zastanawiacie się czy czytać "Mroczną kryptę" powiem tylko - naprawdę warto! Dla mnie była to niezapomniana przygoda, do której z przyjemnością powrócę. Niech nie przeraża Was znaczna objętość książki, bo czyta się ją błyskawicznie i z zapartym tchem. Ciężko mi porównać ją do innej książki autorki, bo Pani Schwab tworzy niepowtarzalne i oryginalne historie, ale klimatem "Mroczna krypta" przypomina mi nieco "Okrutną pieśń". Dla fanów autorki to pozycja obowiązkowa, ale książka idealnie nada się również na początek przygody z twórczością pisarki. Jeśli lubicie dynamiczne młodzieżowe fantasy z niebanalną fabułą, będziecie zachwyceni.

 

Ocena: 8/10

 

Inne zrecenzowane książki autorki:

Okrutna pieśń | Mroczny duet

Vicious. Nikczemni | Vegneful. Mściwi

Niewidzialne życie Addie LaRue

 


4 komentarze:

  1. Jeszcze nie sięgałam po takie ksiązki. Może kiedys trafię na ten tytuł, brzmi ciekawie

    OdpowiedzUsuń
  2. Znam tylko jedną książkę autorki Niewidzialne życie Addie LaRue. Mroczna krypta będzie następna. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapowiada się mega ciekawie. Będę musiała przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.