13 listopada 2021

„Dawne i przyszłe wiedźmy” – Alix E. Harrow

Wyd. IUVI | Org. The Once and Future Witches | 42,90 zł | 608 str. |Data wydania: 

Baśń o wiedźmach i sile kobiecości

Dawno dawno temu, żyły trzy siostry. Najstarsza była mądra i rozważna, średnia silna i piękna, a najmłodsza szalona i impulsywna. Siostry wychowywały się z ojcem, który wmawiał im, że są niczym, ale one wiedziały, że to nieprawda. Miały jeszcze babcię, która nauczyła ich właściwych słów i dała odpowiednie składniki, które w połączeniu z silną wolą stworzyły z nich prawdziwe wiedźmy. Niestety okrutny los rozdzielił trzy siostry na długie lata, a niewyjaśnione nieporozumienia sprawiły, że zakiełkowała między nimi nienawiść. Po siedmiu latach, zupełnie przypadkiem (a może wcale nie) spotykają się ponownie na ulicach Nowego Salem, a potężny czar sprawia, że mimo złości znajdują wspólny cel - odnaleźć zaginioną drogę do Avalonu, przywrócić czarownictwo i zapewnić kobietom prawa na jakie zasługują.

"Dawne i przyszłe wiedźmy", to powieść, którą można interpretować na dwa sposoby - może to być po prostu powieść fantasy, w której trzy wiedźmy chcą przywrócić zakazane czary, ale jeśli spojrzycie na tę historię bardziej metaforycznie, pod tymi wszystkimi zaklęciami i czar-baśniami, odkryjecie opowieść o silnych kobietach, które od zawsze musiały walczyć o podstawowe prawa. Nie ważne czy dawne czy przyszłe wiedźmy - wszystkie musimy wywalczyć to, co nam się po prostu należy.

 

Choć opowieść o siostrach Eastwood rozgrywa się w XIX wieku, byłam przerażona tym, jak bardzo jest aktualna podobna do tego, co dzieje się w naszym kraju. Mamy tu grupę odważnych kobiet, które walczą, protestują, próbują obalić patriarchat, ale mamy też kobiety, które robią wszystko, by im w tym przeszkodzić. Kobiety, które twierdzą, że trzeba być zawsze skromną, posłuszną i uległą. I wiecie, co - za tymi kobietami stoi nie kto inny jak mężczyzna, pociągający za sznurki. Brzmi znajomo, prawda?

 


Autorka posługuje się niezwykle pięknym, barwnym językiem, kreśli skomplikowane intrygi i bogate w detale metafory, a jej opowieść otula czytelnika, czaruje i hipnotyzuje. Nie jest, to dynamiczna historia, którą można przeczytać w dwa wieczory. To bogata w treść opowieść, która rozkręca się powoli, ale trzeba się nią w odpowiedni sposób delektować. Emocje są tu nieco przytłumione przez treść, trzeba poświęcić sporo czasu, by odpowiednio wgryźć się w tę historię i skupić się na metaforach, by w pełni docenić pomysł autorki. Nie jest to lekka opowieść i muszę przyznać, że "Dziesięć tysięcy drzwi" tej autorki czytało mi się o wiele "lżej", ale ostatecznie nie zmienia to faktu, że zakochałam opowieści, o siostrach Eastwood. 

 

"Dawne i przyszłe wiedźmy", to książka, którą powinna przeczytać każda kobieta, bo to historia o nas - o nieustannej walce o swoje prawa, szacunek i godność w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Choć opowieść rozgrywa się ponad sto lat temu jest przerażająco prawdziwa i można w niej dostrzec echo aktualnych wydarzeń. Poza metaforyczną stroną, to również bardzo dobra i dopracowana powieść fantasty z silnymi bohaterami, bogatą mitologią i ciekawą fabułą. Nie należy do lekkich, ale zasługuje na każdą minutę jaką jej poświęcicie. Ze swojej strony - serdecznie polecam!

 

Ocena:  7/10

Inne książki Alix E. Harrow:

Dziesięć tysięcydrzwi


____________________________________________________________4 komentarze:

 1. Ostatnio kupiłam sobie tą książkę, bo wpisuje się w moje klimaty czytelnicze. Mam nadzieję, że uda mi się po nią niebawem sięgnąć.
  Pozdrawiam
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka wygląda bardzo ciekawie, koniecznie muszę przeczytać tą książkę, czegoś takiego poszukiwałem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie myślałam, że to książka dla mnie, ale coś mnie kusi aby przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.