4 lutego 2014

Zeszyt z cytatami #3


Tak, wiem. Bardzo haniebnie zaniedbałam ten cykl… Cud jeśli ktokolwiek jeszcze o nim pamięta…
Ale wiecie jak to jest: w sobotę studniówka, niedługo matura, praca jakoś nie chce się napisać a mnie jeszcze choróbsko rozkłada…
Dziś jednak, korzystając z chwili wolnego czasu, postanowiłam zaprezentować Wam kilka cytatów o… książkach.
 Miłego  czytania J
A ja wracam do lektury „Miłości bez końca”, której recenzję planuję zamieścić przed walentynkami ;)

Dzisiejsze hasło:
Książki

"Telewizja to tylko zastępcza rozrywka dla mózgu, kto nie czyta, ten właściwie nie potrzebuje już głowy, nie mówiąc oczywiście o wyobraźni i fantazji"
Billie Joe

"Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem - to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem."
przysłowie chińskie

„Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.”
Marcus Tullius Cicero


„Przyzwyczaić się do czytania książek, to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego.”
Somerset Maugham

„Książka, gdzie na zżółkłej karcie
Prawda jawi się otwarcie:
Pieśń niosąca pokrzepienie
Z pokolenia w pokolenie.”
Wiktor Gomulicki

„Aforyzmu o książce nie potrafię niestety wymyślić. Książki kupuję, zbieram, czytam, nawet je pisuję - i zanadto kocham, aby zbywać je aforyzmami”
Julian Tuwim

„Książki są lustrem:
 widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie.”
Carlos Ruiz Zafon

„Każda znajdująca się tu książka, każdy tom, posiadają własną duszę. I to zarówno duszę tego, kto daną książkę napisał, jak i dusze tych, którzy tę książkę przeczytali i tak mocno ją przeżyli, że zawładnęła ich wyobraźnią.”
Carlos Ruiz Zafon

„Czytanie książki jest, przynajmniej dla mnie, jak podróż po świecie drugiego człowieka. Jeżeli książka jest dobra, czytelnik czuje się w niej jak u siebie, a jednocześnie intryguje go, co mu się tam przydarzy, co znajdzie za następnym zakrętem.”
Jonathan Carroll

„Książki - okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące
swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie.”
Francis Bacon

„Dość szybko zawładnęła mną myśl, iż pod okładką każdej z tych książek czeka na odkrycie bezkresny wszechświat, podczas gdy za tymi murami życie upływa ludziom na futbolowych wieczorach, na radiowych serialach, na własnym pępku i tyle.”
Carlos Ruiz Zafon

„Istnieje (...) przenośnia nazywająca grubą książkę „cegłą”.
Otóż gdy czyta się z pasją, cegła staje się obłokiem i ulatuje wysoko, unosząc nas ze sobą.
Daniel Pennac

„Nienawidzę bibliotek. Książka z biblioteki jest jak facet, który miał mnóstwo kobiet. Przychodzi do ciebie i czujesz, że pachnie kimś innym. Niby go kochasz, chcesz z nim być, chcesz to wszystko pojąć, ale wiesz, że był dotykany przez inne. Najgenialniejsza książka odpada, kiedy jest poplamiona, popisana. Ktoś ją miał, ktoś ją czytał i ktoś swoim tłustym wzrokiem próbował skumać, o co w niej chodzi.”
Agnieszka Chylińska

„Zamknięta książka jest niema; przemówi tylko wtedy gdy zostanie otwarta.”
E. E Schmitt

"Książko, najwierniejszy towarzyszu w podróży życia, milczący w nieszczęściu, gadatliwy w radości mówiący tylko wtedy, gdy się słuchać pragnie jesteś jednym z najcenniejszych darów, jaki nam bogowie zasłali na ten padół!"
Jarosław Iwaszkiewicz

Nutka na dziś:

Nie udało mi się co prawda dopasować piosenki tematycznie, więc dodam taką, która ostatnio ciągle chodzi mi po głowie ;)


19 komentarzy:

 1. Pozwolę sobie wrzucić mój ulubiony cytat. :)
  "Books are for people who wish they were somewhere else" - Mark Twain

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takich momentach cieszę się że znam angielski, bo wiele pięknych zdań by mnie ominęło ;)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Rany. Chyba jesteś jakąś telepatką bo przyrzekłam sobie, że pod następnym twoim postem zapytam o ten cykl :D A tu proszę - taka niespodzianka! :)
  W każdym razie - po pierwsze: ZDROWIEJ! po drugie: miłej zabawy na studniówce! po trzecie: weny, potrzebnych materiałów i "czystej" głowy do pisania pracy! po czwarte... ach, matura. Do matury jeszcze troszkę czasu. :) Nie przejmuj się tym na razie zbytnio. :)
  A powracając do notki. Cytaty jak zwykle mi się podobają. :D I jak zwykle, mogę rzucić coś od siebie :)
  Ostatnio czytałam "Grę o Tron" i skoro już jesteśmy w temacie: „„Moją bronią jest mój umysł. Brat ma swój miecz, król Robert ma swój młot, a ja mam swój umysł… umysł zaś potrzebuje książek, podobnie jak miecz potrzebuje kamienia do ostrzenia, jeśli, oczywiście, ma zachować swoją ostrość. - Tyrion uderzył dłonią o skórzaną okładkę książki. - Dlatego właśnie czytam tak dużo, Jonie Snow.””
  „- Sen jest dobry. - stwierdził. - Ale książki są lepsze.”
  Dalej jest Cassie Clare: „Zawsze trzeba być ostrożnym z książkami i z tym, co w nich jest, bo słowa mają moc zmieniania ludzi.”
  Ten cytat kiedyś znalazła dla mnie znajoma: „Zwykli ludzie nie wiedzą ile dla kogoś zamkniętego znaczą książki.”
  A przed tygodniem czytałam "Pachnidło. Historia pewnego mordercy" i takie coś rzuciło mi się w oczy: „Gdziekolwiek spojrzeć, szerzy się zaraza. Ludzie czytają książki, nawet kobiety.”
  Cytat od koleżanki, która ma swoje zdanie na temat mojego hobby ^^ „Krążyła plotka, że trochę mu odbiło, bo w młodości przeczytał za dużo książek.”
  Tak, a propo "Eragona" <3 „Książki powinny trafiać tam, gdzie najbardziej je docenią, nie tkwić nieczytane, zakurzone na zapomnianych półkach.”
  Jest jeszcze masa cytatów z "Atramentowego Serca" o książkach, ale może nie będę tu wstawiała wszystkich tylko te... powiedzmy... moim zdaniem najlepsze. :)
  „Książki muszą być ciężkie, bo w nich jest cały świat.”
  „Niektórych książek wystarczy skosztować, inne się połyka, a tylko nieliczne trzeba przeżuć i strawić do końca.”
  Ostatnio znaleziony cytat: „Książki zmuszają cię, żebyś im dał coś w zamian, wysilił wyobraźnię i inteligencję, tymczasem film można oglądać - i to z przyjemnością - w stanie umysłowiego lenistwa” - Paul Auster - Człowiek w ciemności. To tak a propo twojej pracy maturalnej czyż nie? :D
  Niezawodny "Portret Doriana Graya" „Książki, które świat nazywa niemoralnymi, to są właśnie te, które światu wykazują jego własną hańbę.”
  „Nie ma książek moralnych lub niemoralnych. Są książki napisane dobrze lub źle.”
  Coś od Kinga: „Bądź co bądź, po to właśnie piszę się i czyta książki. Dobre czy złe, pomagają oszukać czas”
  Umberto Eco :) Ten cytat szczególnie jest mi... bliski :D „Kto czyta książki, żyje podwójnie.”
  I może jeszcze coś z "Atlasu Chmur" „Książki nie dają prawdziwej ucieczki, ale mogą powstrzymać umysł, zanim sam siebie rozdrapie do krwi.”
  Kurczę, nie wiedziałam czy cytaty o czytaniu i o czytelnikach też się zaliczają do dzisiejszego hasła, więc na wszelki wypadek ich nie dawałam. ;o Już i tak mam wrażenie, że za dużo czasem piszę. O_O
  W każdym razie kończę zanim coś jeszcze wpadnie mi do głowy!
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Sherry, jak zwykle nie zawodzisz ;) Cudowny komentarz ;)
   Dodałaś masę naprawdę wspaniałych cytatów, bardzo mi się podobają i mogę śmialo powiedzieć, że tworzysz ten cykl razem ze mną ;) Nawet jeśli wszystkim się znudzi będę go tworzyć specjalnie dla Ciebie :*
   Atramentowe serce czytałam ale niestety w czasie kiedy nie notowalam jeszcze cytatów więc zapomniałam kompletnie jak wiele ich tam było :)
   O ten o filmach jest dobry! Chyba posłużę się nim w mojej pracy. Dzięki :*

   Sherry, Ty nigdy nie piszesz ZA dużo :) Uwielbiam Twoje długaśne wypowiedzi :) Zresztą sama wiesz jaka to radocha kiedy widzisz, że ktoś czyta to co napiszesz i mu się podoba ;)

   Pozdrawiam cieplutko!
   P.

   Usuń
 3. O! Świetny cykl! Piękne cytaty, niektóre były mi znane, ale niektóre widzę pierwszy raz. Strasznie spodobał mi się cytat Tuwima.
  Od razu przyszło mi też na myśl słynne "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" Szymborskiej ;)
  P.S. Cytaty mogłyby być wszystkie jedną czcionką, niektóre są średnio czytelne.
  Jeszcze raz - dobry pomysł na notkę :)
  Pozdrawiam ;]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamysł był taki, żeby całość wyglądała jak notatnik :) w drugim odcinku wszystko było jedna czcionką i wydawało mi się, że jest trochę... nudno :P ale następnym razem zwrócę uwagę, żeby było bardziej czytelnie ;) Dziękuję za cenną uwagę :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Ja strasznie zaniedbałam czytanie książek :/ Lektury czytam. Właśnie teraz jestem w trakcie czytania "Quo vadis". Wolałabym jednak czytać to co lubię, a nie to co mi każą. Muszę w końcu znaleźć czas na czytanie "normalnych" książek. Pozdrwiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam zupełnie odwrotnie ;) Przez całe liceum przeczytałam tylko kilka lektur w pierwszej klasie :P ale uznałam, że chyba wypieram złe wspomnienia bo więcej zostaje mi w głowie z opracowań ;) Ale nie zniechęcam absolutnie! Ulubiona książka mojej znajomej to "Lalka" Prusa a kolegi "Krzyżacy" więc jak widać lektury też mogą się spodobać :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Przeczytałam te cytaty i przypomniałam sobie, za co i jak bardzo kocham czytanie. :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny cykl :-)
  Moim ulubionym cytatem o książkach to "Czytam, bo w książkach jest skondensowane życie, jakiego nigdy nie znajdę w rzeczywistości". Witkacego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że się podoba :) Kolejna odsłona już wkrótce! ;)

   Usuń
 7. Nie widzę tu Ciorana - jego myśl "Książki powinny w duszy czytelnika wywoływać obrażenia" to moje motto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, ale teraz już jest ;) Stworzyliśmy razem całkiem pokaźną listę :)

   Usuń
 8. Boskie! Za każdym razem coś mnie tu zachwyca! Nie przestawaj, bo uduszę!

  OdpowiedzUsuń
 9. Kolejna świetna porcja cytatów :) Rozbawił mnie ten Chylińskiej ;D Piosenki wcześniej nie słyszałam, ale strasznie się wkręca xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę nie słyszałaś? Ja słucham w kółko :-)
   Chylińska ma naprawdę świetne teksty, wystarczy obejrzeć sobie "Mam talent" ;)

   Usuń
  2. Jakoś długo nie śledziłam rynku muzycznego ;) Hahaha oglądam "Mam talent", świetna jest, ale to mnie jakoś szczególnie ruszyło xD

   Usuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.