6 grudnia 2014

Zeszyt z cytatami #9- SamotnośćTen temat planowałam od bardzo dawna. Zawsze krążył mi gdzieś w pamięci, ale ciągle znajdował się jakiś inny, bardziej priorytetowy. Tym razem postanowiłam, że to właśnie „samotność” Wam zaprezentuję, bo któż nie czuje się samotny w te szare, nostalgiczne dni ;-)


Dzisiejsze hasło:
Samotność

„- Na pustyni jest się trochę samotnym.
- Równie samotnym jest się wśród ludzi.”
Antoine de Saint-Exupéry

„Samotność nie jest naszym przeznaczeniem, a samych siebie poznajemy tylko wtedy, kiedy możemy się przejrzeć w oczach innych ludzi.”
Paulo Coelho


„- Czasem pozwalamy Drugiej Połowie przejść obok, nie akceptując jej lub nie dostrzegając. Wtedy musimy czekać następne wcielenie, żeby się z nią ponownie odnaleźć. I przez własny egoizm skazujemy na najgorszą torturę, jaką wymyślił rodzaj ludzki: na samotność.”
Paulo Coelho

„Samotność jest niezależnością, życzyłem jej sobie i zdobyłem ją po długich latach. Jest zimna, o tak, ale jest też cicha, cudownie cicha i wielka, jak zimne, ciche przestworza, po których wirują gwiazdy.”
Hermann Hesse

„Co jest przeciwieństwem „dwa”? Samotny ty, samotny ja.”
Richard Wilbur„Byłem jak ślepiec, który odzyskawszy wzrok, obudził się w próżni pełnej luster, odbijających tylko jego własną samotność.”
Gustaw Herling-Grudziński

„Samotność byłaby idealnym stanem,
 gdyby można było wybrać sobie ludzi, których się uniknie.”
Karl Kraus

„Są tacy, którzy uciekają od cierpienia miłości. Kochali, zawiedli się i nie chcą już nikogo kochać, nikomu służyć, nikomu pomagać. Taka samotność jest straszna, bo człowiek uciekając od miłości, ucieka od samego życia. Zamyka się w sobie.”
Jan Twardowski„Żyjemy tak jak śnimy – samotnie.”
Joseph Conrad

„Każdy samotnik, choćby się zaklinał, że tak nie jest, pozostanie samotny nie dlatego, że lubi,ale dlatego, że próbował stać się częścią świata, ale nie mógł, bo doznawał ciągłych rozczarowań ze strony ludzi.”
Jodi Picoult

„Samotność to obejmowanie kogoś, kogo kochasz. Gdy wiesz, że nigdy więcej nie obejmiesz go znowu.”
Kami Garcia„Samotność to dziwna rzecz.
Zakrada się cicho i niepostrzeżenie. Siada obok ciebie w ciemności. Głaszcze cię po włosach, kiedy śpisz. Owija się wokół twojego ciała i zaciska się tak mocno, że brakuje ci tchu, że zamiera twój puls, choć krew płynie coraz szybciej. Dotyka ustami miękkich włosków na twoim karku. Zostawia kłamstwa w twoim sercu, kładzie się w nocy w twoim łóżku, wysysa światło z każdego kąta. Nie odstępuje cię na krok, kurczowo trzyma cię za rękę tylko po to, żeby jednym szarpnięciem pociągnąć cię w dół, kiedy usiłujesz się podnieść.(...) A kiedy sądzisz, że jesteś gotów odejść, że jesteś gotów się uwolnić, zacząć od nowa, samotność jak stary znajomy staje obok twojego odbicia w lustrze i patrząc ci prosto w oczy, mówi: no dalej, spróbuj przeżyć życie beze mnie. Nie znajdujesz słów, żeby bronić się przed samym sobą, przed głosem, który powtarza, że nie jesteś wystarczająca dobry nigdy nigdy nigdy nie będziesz wystarczająco dobry.
Samotność to zgorzkniały, żałosny towarzysz.
Zdarza się, że po prostu nie odpuści.”
Tahereh Mafi

„Dlaczego ludzie muszą być tak samotni? Jaki to ma sens? Na tym świecie żyją miliony ludzi; każdy z nich tęskni, szuka spełnienia u innych, a jednak się izoluje. Dlaczego? Czy Ziemia powstała tylko po to, by pielęgnować ludzką samotność?”
Haruki Murakami

„Samotność… Odnoszę wrażenie, że to milczenie z samym sobą. Mówienie do nikogo, patrzenie na nic, brak wszystkiego i niczego. Po prostu jest się w pustce i z tej pustki nie wyprowadzą mnie żadne drzwi, nawet otwarte…”
Aneta Szcześniak„Jestem sam. Sam tutaj i sam na świecie. Sam w sercu i sam w głowie. Sam wszędzie przez cały czas, od kiedy pamiętam. Sam w Rodzinie, sam z przyjaciółmi, sam w Pokoju pełnym Ludzi. Sam, kiedy się budzę, sam każdego koszmarnego dnia, sam, kiedy w końcu nadchodzi ciemność. Jestem sam na sam z przerażeniem. Sam na sam z przerażeniem.
Nie chcę być sam. Nigdy nie chciałem być sam. Nienawidzę tego, że nie mam z kim porozmawiać, nienawidzę tego, że nie mam do kogo zadzwonić, nienawidzę tego, że nie mam nikogo, kto potrzyma mnie za rękę, przytuli mnie, powie mi, że wszystko będzie w porządku. Nienawidzę tego, że nie mam nikogo, z kim mógłbym dzielić nadzieje i marzenia, nienawidzę tego, że przestałem mieć nadzieje i marzenia, nie znoszę tego, że nie mam nikogo, kto powiedziałby mi, żebym się trzymał, że jeszcze kiedyś je odnajdę.”
James Frey

„Wpatrując się w sufit, doszła do wniosku, że może dlatego nie może płakać. Bo jaki był sens rozpaczać, skoro nie miał jej kto pocieszyć? I kiedy nawet samej siebie nie umiała pocieszyć?”
Cassandra Clare

„W srebrzyste pola chciałbym z Tobą iść
I marzyć cicho o nieznanym bycie,
W którym byś była moją samotnością,
I w noc tę prześnić całe moje życie.”
Stanisław Ignacy Witkiewicz„Ostatecznie przypominamy samotne bryły metalu krążące po osobnych orbitach. Z oddali wyglądamy jak piękne spadające gwiazdy, które jednak w rzeczywistości są więzieniami, gdzie każda z nas tkwi zamknięta samotnie, zmierzając donikąd. Kiedy przecinają się orbity tych satelitów, możemy się spotkać. Może nawet otworzyć przed sobą serca. Ale tylko na krótką chwilę. Już w następnej pogrążamy się w absolutnej samotności. Dopóki nie spłoniemy i nie obrócimy się w nicość.”
Haruki Murakami

„Sam jestem, samiutki z sobą samym...”
Jerome David Salinger*** 
A Wy znacie jakieś cytaty o samotności?
Jeśli chcecie zaproponować własne hasła na kolejne odcinki, będzie mi bardzo miło J

Dotychczas ukazały się:


16 komentarzy:

 1. Każdy z nas ma czasem uczucie, że tak naprawdę jest samotny... Wspaniałe cytaty:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety to prawda, ale dla takich cudownych słów chyba czasem warto pobyć trochę samemu ;-)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Piękne i do bólu prawdziwe.
  ~Księżycowa Pani

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż mogę dodać... Dziękuję ;-)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Na mnie też zrobił wrażenie ;-)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 4. Ciekawe cytaty i na pewno zapamiętam na gługo.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  in-our-different-world.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się podobają ;-)
   Chętnie zajrzę w wolnej chwili.
   Pozdrawiam!

   Usuń
 5. Znalazłam kilka moich "perełek" ,ale także i kilka nowych cytatów,z którymi jeszcze się nie spotkałam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że udało mi się zaprezentować coś mniej znanego, ale nie mniej pięknego ;-)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Jest coś przejmującego w cytacie J. Conrada - czy w takim razie jesteśmy skazani na samotność?

  Piękne cytaty! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. „Samotność… Odnoszę wrażenie, że to milczenie z samym sobą. Mówienie do nikogo, patrzenie na nic, brak wszystkiego i niczego. Po prostu jest się w pustce i z tej pustki nie wyprowadzą mnie żadne drzwi, nawet otwarte…”
  Aneta Szcześniak

  Po prostu piękne♥

  OdpowiedzUsuń
 8. O mój Boże. Hasło jak dla mnie idealne... A cytaty takie piękne, że nie mam pojęcia, które najbardziej mi się podobają. Ale strasznie trafiły do mnie słowa Jodi Picoult. Cholera. Jeszcze nikt wcześniej nie nazwał tego co czuję i tego co dzieje się w moim życiu, tak jak to ona zrobiła...
  I Tahereh Mafi! Dokładnie pamiętam te słowa z trylogii <3 Kolejny zatem powód, byś wzięła się za poznawanie jej :D Bo pierwszym powodem ZAWSZE powinien być Warner <3
  Jak zwykle mogę rzucić coś od siebie, choć nie wiem czy moje cytaty będą się umywać do tego co ty już tutaj dałaś :)
  "Wolę jedno życie z Tobą niż samotność przez wszystkie ery tego świata." - "Władca Pierścieni" <3 Kocham Arwenę, cóż poradzić...
  Coelho: "...bo człowiek może wytrzymać tydzień bez picia, dwa tygodnie bez jedzenia, całe lata bez dachu nad głową, ale nie może znieść samotności."
  "Żyjemy tak jak śnimy – samotnie." - "Jądro Ciemności" - które niedługo będę czytać w ramach lektury, a taki cytat jak ten, daje mi nadzieję, że nie będzie tak źle. :)
  Mnie poruszyły słowa Clive'a Stample'a Lewisa: "Czytamy, by wiedzieć, że nie jesteśmy sami". Rany... Nic dziwnego, że stworzył książki z Narnią, skoro tak pięknie się wypowiadał..
  Tutaj coś z "Nowicjuszki" - Trudi Canavan. :) "Mam niewielu przyjaciół. Myślę, że jestem typem samotnika. Tyle tylko, że to była nudna samotność. Można też na to spojrzeć z innej strony, nie wiążąc się z nikim, oszczędzasz sobie w życiu cierpienia."
  Wygrzebane ze zgliszczy internetu: "Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał."
  Sherrilyn Kenyon <3 Jedna z moich ukochanych autorek od płomiennych, paranormalnych romansów. :) "Nawet w tłumie można być samotnym."
  "Piekłu niepotrzebne były jeziora ani płomienie, żeby torturować. Czas i samotność zupełnie wystarczały." - Josephini Angelini "Wędrówka przez sen" - chociaż książka była kiczowata i tak beznadziejna, że cierpiałam czytając ją, to miała lepsze momenty. :) Z cytatami właśnie.
  King, bo wiadomo. Sherry musi go cytować, choć z jego książkami styczności jeszcze nie miała ^^ "[...] kiedy jesteś sam, dziwne zachowanie przestaje być dziwne."
  "Złość, nienawiść i samotność są niczym pojedynczy przycisk, czekający na palec, który poprowadzi człowieka do destrukcji"
  "Ci, którzy odchodzą pierwsi,mają dużo lepiej. Ci, którzy zostają, muszą być bardzo silni, żeby przeżyć samotność." - idealna odnośnia do tego co się właśnie dzieje w moim życiu.
  "Samotność tworzy dziwne labirynty." - Carlos Ruiz Zafon :)
  "Lepiej być w kajdanach z ukochanymi ludźmi, niż cieszyć się wolnością w samotności."
  Dziś nie zabłysnę niestety, ale jeśli coś mi kiedykolwiek jeszcze przyjdzie do głowy, bądź rzuci w oczy w internecie, dam znać. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie da się ukryć, że słowa Jodi trafiają prosto w serce. W moje również...
   Cytat z "Jądra ciemności" o dziwo pamiętam, bo to jedna z nielicznych lektur, które przeczytałam w szkole średniej. Ale taka mała przestroga- wystrzegaj się audiobooka! Zasnęłam po dwóch minutach :-/
   Choć za "Trylogią Czarnego Maga" nie przepadam to cytat Trudi wyjątkowo przypadł mi do gustu.
   Książka Angelini była aż tak słaba? Kurczę skoda, bo mam całą serię... Ale cytat piękny.
   Dziękuję za wszystkie cytaty! Jak zwykle jesteś niezawodna :-*
   Pozdrawiam!

   Usuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.