31 maja 2018

„Cała ja”- Augusta Docher

Wydawnictwo OMG Books | 432 str. | 37,90 zł | Data wydania: 23.05.2018 r. 


Jak posklejać siebie na nowo

Dwie dziewczyny. Dwie historie. Jedno zakończenie. Czy poranione dusze czeka happy end?

Milena urodziła się w bardzo bogatej rodzinie. Jej życie można określić jako mydlaną bańkę szczęścia. Elitarna szkoła, ciuchy od najlepszych projektantów, uroczy i równie zamożny chłopak. W pewnym momencie, ta kolorowa bańka złudzeń pęka ukazując coraz więcej skaz. Dziewczyna gubi się w swoich uczuciach, a to popycha ją w ramiona o wiele starszego od niej mężczyzny. Tylko czy ich uczucie wytrwa próbę kłamstw i tajemnic?  

Paula, za maską cynizmu i odosobnienia, skrywa rozbite na małe kawałeczki serce. Dziewczyna mieszka sama, nie ma pracy ani żadnych znajomych za to w jej życiu jest pod dostatkiem bolesnych wspomnień i tajemnic. Kiedy poznaje przystojnego Pawła jej świat wywraca się do góry nogami. Choć chłopak jest nią wyraźnie zainteresowany, ona odpycha go coraz brutalniej. Tylko dlaczego? Co takiego wydarzyło się w jej życiu, że nie potrafi zaufać i odwzajemnić uczuć?

Na spotkanie Pauli i Mileny czekałam niecierpliwie, bo ich historie ani trochę się nie kleiły. Pytanie „co łączy te dwie dziewczyny?”, jest największą zagadką książki, bardzo dobrze ukrytą i praktycznie nie do rozgryzienia. Głowiłam się nad tym przez ¾ książki i choć miałam milion teorii, żadna nie okazała się trafna. Autorce należy się ogromny plus za ten element zaskoczenia, a nawet kilka plusów- za perfekcyjne przygotowanie się do pisania, kapitalne budowanie napięcia i świetnie splecione wątki. Kiedy już poznałam tajemnicę Mileny i Pauli musiałam na chwilę odłożyć książkę, wziąć głęboki wdech i poukładać sobie wszystko w głowie. Bo czegoś takiego kompletnie się nie spodziewałam. Historia rozmiękczy każde, nawet najtwardsze serducho. Da do myślenia, wstrząśnie, okaleczy i poskleja na nowo.„Cała ja”, to jedna z tych książek, które trzeba przeczytać w całości, żeby w pełni je docenić. Sama przez większą część lektury byłam sfrustrowana tajemnicami, których nijak nie mogłam się domyślić. Paulę i Milenę polubiłam od razu, pomimo, że jedna z nich jest wyobcowana a czasem nawet chamska, a drugiej zdarzało się robić całkowicie niezrozumiałe dla mnie głupoty. Nie jestem w stanie zdecydować, która z historii poruszyła mnie bardziej, z rozdziału na rozdział zmieniałam zdanie, to było trochę jak huśtanie się na huśtawce- raz do przodu raz do tyłu. Naprzemienna narracja okazała się o tyle kłopotliwa, że kiedy już wczułam się w historię jednej z narratorek i kiedy zaczynało się dziać co naprawdę wstrząsającego, autorka przeskakiwała do drugiej z nich. I tak w kółko. Choć obydwie historie podobały mi się jednakowo, co już ustaliliśmy, nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że czytam jednocześnie dwie różne książki, a brak powiązań między historiami dziewczyn całkowicie zbijał mnie z tropu. Wygląda na to, że tak właśnie miało być, bo dzięki temu, ostatecznie zakończenie tak mną wstrząsnęło i sprawiło, że zapragnęłam natychmiast przeczytać tą książkę po raz kolejny.

O CZYM?  „Cała ja”, to historia o dwóch poranionych duszach, które próbują posklejać się na nowo. Bardzo złożona, pełna tajemnic, bólu, ale i chwil szczęścia. To książka, do której nie da się stworzyć sensownego opisu, bo każda najmniejsza podpowiedź może wam zepsuć radość czytania. Tą historię trzeba odkrywać- strona po stornie, rozdział po rozdziale. Trzeba się w nią wczuć, zrozumieć, zaufać autorce i dać się oczarować. Jak dla mnie jedna z najpiękniejszych i najbardziej poruszających książek jakie czytałam. Okrutna, trudna, niesprawiedliwa. Opowiada o krzywdach jakie mogą wyrządzić kłamstwa, ale też o tym, że miłość potrafi uleczyć każdą ranę. Nie od razu, powoli, stopniowo, ale to tylko dodaje powieści autentyczności. Nie wiem, co jeszcze mogłabym napisać, żeby przekonać was, że to książka, którą MUSICIE przeczytać. Może tylko tyle, że skradnie wam serca na zawsze i nie pozwoli o sobie długo zapomnieć. Jeśli szukacie w książkach mocnych i intensywnych emocji, „Cała ja” musi stanąć na waszych półkach.

Ocena:
9/10

Inne, zrecenzowane książki autorki:


__________________________________________________________________


6 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam nie czytać, naprawdę. Ale mówisz, że ją musimy przeczytać. I to zrobię, bo... chyba chcę doświadczyć to, co ty podczas czytania. :D I lubię, gdy coś mnie zaskakuje. :)
  potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobra książka, ale niestety nie kupiłam uczuć, jakie wybuchły Mileny względem Jacka :/ Paulę bardziej polubiłam. Ale książka dobra :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdyby nie główna tajemnica i ciekawość o co w ogóle chodzi z tymi bohaterkami, to nie wiem czy tak bardzo chciałabym przeczytać tę książkę. Jednak zbiera bardzo dużo pozytywnych opinii, no i wiele osób pisze, że ciężko domyślić się "prawdy". Zatem poluję na nią i czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się naprawdę wyjątkowo!

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.