3 marca 2018

„Okrutna Pieśń”- Victoria Schwab

Wyd. Czwarta Strona | Org. This Savage Song | Seria Świat Verity, Tom 1 | 434 str. | Premiera: 17.01.2018 r.

Gdy ciężko odróżnić człowieka od potwora

Nasz świat przesiąknięty jest przemocą i okrucieństwem. Wystarczy włączyć dowolny kanał informacyjny, by dowiedzieć się o dziesiątkach złych i potwornych rzeczy jakie zdarzyły się tylko tego dnia. A co, jeśli wyrządzone krzywdy zaczęłyby przybierać materialną postać? Co, jeśli każdy akt przemocy rodziłby potwora z krwi i kości- tym okrutniejszego im bardziej drastyczna zbrodnia powołała go do życia? Przed takimi pytaniami stawia czytelnika Victoria Schwab, która stworzyła dystopijną wizję świata, pogrążonego w chaosie, przemocy i strachu. W świecie tym potwory wychodzą po zmroku na ulice, a ludzie żyją w ciągłym lęku. Jednak nawet tam nic nie jest do końca czarne, ani białe.

 Akcja rozgrywa się w Mieście Prawdy, które przed sześciu laty zostało podzielone na dwie wrogo nastawione strony. Północna część należy do bezwzględnego Harkera, który pozwala potworom chodzić po ulicach, a bezpieczeństwo sprzedaje ludziom za bardzo wysokie sumy. Południowe miasto to terytorium Flynna. Specjalne oddziały wojska zajmują się tu eliminowaniem potworów, a o bezpieczeństwo po prostu się walczy. Rozejm między północą a południem jest pozorny, a kolejna wojna wisi w powietrzu. Wystarczy jedna iskra, by wzniecić pożar, który pochłonie z trudem osiągnięty pokój.

Historię poznajemy z dwóch perspektyw Kate Harker i Augusta Flynna czyli następców przywódców podzielonego miasta. Różnią się jak ogień i woda. Kate za wszelką cenę chce zyskać szacunek bezwzględnego ojca i udowodnić mu, że jest równie okrutna i pewna siebie. August z kolei chce być kimś lepszym i chronić ludzi przed potworami, mimo że sam jest jednym z nich. Spotkanie dwóch tak odmiennych światów wznieci prawdziwą burzę z piorunami i stanie się początkiem wielu niebezpiecznych przygód, ale pozwoli też bohaterom spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy.Kiedy poznałam zamysł autorki na tą historię (czyli nie od razu, bo o tym jak wygląda świat powieści dowiadujemy się powoli i stopniowo), trochę obawiałam się motywu Romea i Julii. W powieściach fantasy, posiadających bogatą, wielowątkową fabułę romans często okazuje się czymś zbędnym i spowalniającym akcję, ale na szczęście autorka nie poszła w tym kierunku, choć miała naprawdę wiele okazji. Mimo braku romansu, między bohaterami jest niesamowita chemia, a ich całkowicie odmienne charaktery ścierały się cały czas, przez co wspólne sceny czytało mi się naprawdę świetnie. Autorce należy się ogromny plus nie tylko za kreację świata i pomysł na fabułę, ale głównie za przedstawienie bohaterów i ich złożonych osobowości. Kate zaskoczyła mnie swoim okrucieństwem i determinacją, podszytą pragnieniem akceptacji, z kolei August rozczulił mnie tym, że chciał być po prostu dobrym człowiekiem, mimo swojej natury potwora. Autorka stawia pytania o to, czym jest zło i dobro, gdzie kończy się człowiek a zaczyna potwór i jak łatwo przekroczyć cienką granicę między tym co słuszne, a okrutne. Zdecydowanie daje od myślenia i pozostaje w pamięci na długi czas.

O CZYM? „Okrutna pieśń”, to dystopijna wizja podzielonego miasta, w którym z okrucieństwa zaczęły rodzić się potwory, a dwie wrogo nastawione do siebie strony stoją na krawędzi konfliktu. Autorka łączy tu elementy fantasy, dystopii i powieści Young Adult w doskonałych proporcjach, okrasza wszystko sporą ilością okrucieństwa i krwawych scen, a także wartkiej akcji i pełnych emocji i wzruszeń momentów. Jeśli szukacie świetnie napisanej, wciągającej historii, która porwie Was na kilka godzin do świata jakiego jeszcze nie znaliście, zdecydowanie warto zapoznać się z tą pozycją. Oczekiwanie na kolejny tom będzie prawdziwą torturą.

Ocena:
8/10

Seria Świat Verity:
Okrutna Pieśń | Mroczny Duet


___________________________________________________

___________________________________________________


6 komentarzy:

 1. Wszyscy polecają tę powieść! W końcu muszę się z nią zapoznać ><"

  OdpowiedzUsuń
 2. Swojego czasu widziałam tę książkę wszędzie, ale mnie jakoś nie zainteresowała, więc sobie ją odpuszczę :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka bardzo mnie kusi, mam ją na liście do przeczytania, więc na pewno poznam tę historię i się już nie mogę jej doczekać. :)

  potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak dużo osób zachwala tą książkę, a ja nadal mam wrażenie, że to nie jest pozycja dla mnie :( Pewnie skuszę się na nią dopiero po tym, jak ten cały szum minie i zapewne będę wtedy żałować, że nie zrobiłam tego wcześniej :D

  Buziaki!
  Katherine Parker - About Katherine

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.