18 lutego 2022

"Krew i popiół" - Jennifer L. Armentrout

Wyd. You&Ya | Seria Z krwi i popiołu Tom 1 | 512 str. | 49,90 zł | Data wydania: 12.01.2022 r. 

 Z krwi i popiołu, powstaniemy!

 

Bycie wybranką bogów powinno wiązać się ogromnymi przywilejami i władzą. Ale nie w przypadku Poppy. Dziewczyna jest Panną, wybranką, która w dniu dziewiętnastych urodzin ma się połączyć z bogami i ocalić swój lud. Nikt, łącznie z główną zainteresowaną, nie wie co to tak naprawdę znaczy, ale zgodnie z tradycją przed rytuałem Ascendencji, Poppy jest całkowicie nietykalna. W praktyce oznacza to, że musi nosić welon zakrywający twarz, nie może się do nikogo odzywać, ani czerpać z życia żadnych przyjemności. Niezbyt korzystny układ, skoro w zamian ma poświęcić siebie w rytuale. Pod welonem, Poppy skrywa jednak odważną i buntowniczą naturę. Dlatego czyta zakazane książki, potajemnie uczy się walczyć i wymyka się z zamku, by zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie. W trakcie jednej z takich eskapad poznaje Hawka, młodego strażnika, którego od dawna obserwowała z podziwem. Przystojny łamacz kobiecych serc jest wszystkim, od czego powinna trzymać się z daleka, ale ten jeden raz, pozwala sobie coś poczuć. W końcu nikt się nie dowie... Kiedy jednak dochodzi do zuchwałego ataku i osobisty strażnik Poppy zostaje zabity, na jego miejsce wybrany zostaje nie kto inny, a właśnie Hawke. Co jeśli ją rozpozna? Co się stanie, kiedy jej sekrety wyjadą na jaw?


Nie będę ukrywać, że "Krew i popiół" nie spodobało mi się od razu. Początek bardzo mi się dłużył, nie mogłam wczuć się w tę historię i zrozumieć zasad panujących światem. Autorka posługuje się bardzo dokładnymi i długimi opisami, ale z konieczności zachowania pewnych kwestii w tajemnicy, opisuje krainę Solis tak, że nie do końca rozumiałam panujące w niej zasady. Dopiero z czasem wszystko zaczęło się układać w logiczną całość, a zakończenie ukazało mi w pełni złożoność pomysłu autorki. I powiem Wam, że warto było poczekać, bo kolejne tomy, to będzie coś!

 

W krainie Solis każde miasto otoczone jest murem - tak zwaną Zaporą, która ma chronić ludzi i Ascendentów przed sysunami - potworami, które przypominają połączenie zombie i wampira. Sysuni powstają w wyniku ugryzienia przez Atlantów (niemal nieśmiertelne istoty, które mogą kojarzyć się z wampirami), ale również sami sysuni mogą przemieniać ludzi, przez co stali się prawdziwą plagą. Opuszczenie bezpiecznej Zapory jest więc równoznaczne z wyrokiem śmierci, a podróże do innych miast są bardzo niebezpieczne. Początkowo nieco brakowało mi mapki, bym mogła w pewni wyobrazić sobie królestwo, ale znając zakończenie poniekąd rozumiem dlaczego nie było jej w pierwszym tomie. Mam jednak nadzieję, że w kolejnych już się pojawi. Uwielbiam mapki w książkach!

 


Książka o której dziś Wam opowiadam zalicza się do high fantasy, ale nie jest to pozycja dla każdego fana gatunku. Ze względu na dużą ilość brutalnych i krwawych scen, odradzam lekturę osobom młodszym niż 16 lat. Z kolei mocno rozbudowany wątek romantyczny raczej nie zachęci do sięgnięcia po książkę męskiej części fanów fantasy. Moim zdaniem, to książka dedykowana młodym kobietom, które chcą przeczytać coś co będzie połączeniem dobrej fantastyki i gorącego romansu. Niewiele jest takich książek, a dla mnie to połączenie idealne, dlatego na pewno nie zdziwi Was fakt, że uważam wątek romansowy za jeden z najmocniejszych atutów tej historii. Napięcie między Poppy i Hawkiem było niesamowite. Z wypiekami na twarzy czytałam o tym jak rozwija się ich relacja, uwielbiam sceny, kiedy są razem, droczą się, walczą, testują swoje granice. Końcówka książki okazała się nie tylko bardzo pikantna, ale też szokująca. Autorce idealnie udało się uśpić moją czujność i kompletnie nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji. Bogowie! Co tu się działo! Jak ja mam teraz wytrzymać do premiery kolejnego tomu?

 

Dobre książki inspirują do tego, by opowiadać o nich godzinami, ale nie chcę Wam odbierać przyjemności poznawania świata stworzonego przez Panią Armentroud. A wierzcie mi, że będzie to niesamowita przyjemność! W trakcie lektury przelała się przeze mnie cała masa różnych emocji od nieco negatywnych po skrajnie euforyczne. Autorce udało się mnie zachwycić, zszokować i rozpalić do czerwoności. Dawno tak bardzo nie zaangażowałam się w lekturę. Zarwałam dla tej książki noc, ale niczego/ nie żałuję. Chętnie zarwę kolejną dla następnej części.

Ocena: 8/10

>>> „Krew i popiół” kupicie w księgarni Tania Książka”<<<

>>> Zerknijcie też na inne bestsellery w super cenach<<<


Za egzemplarz dziękuję:


4 komentarze:

  1. Bardzo chcę ją przeczytać! Ostatnio ciągle ją widzę i z każdą recenzją mam coraz większą ochotę

    OdpowiedzUsuń
  2. Zaciekawiła mnie recenzja. Książka będzie mi się podobała

    OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.