19 listopada 2020

„A curse so dark and lonely”- Brigid Kemmerer

Wyd. NieZwykłe | Org. A Curse so Dark and Lonely | 501 str. | 44,90 zł | Data wydania: 09.09.2020 r. 

Klątwa mroku i samotności

W krainie Emberfall stoi zamek rodem z baśni. Zaczarowane instrumenty grają tam skoczne melodie, a stoły uginają się od jedzenia. Nie ma jednak komu słuchać muzyki, ani delektować się potrawami- jedynym mieszkańcem bajkowego zamku jest samotny książę, Rhen, którego nikt nie chce pokochać. Jego jedynym towarzyszem jest Grey- ostatni strażnik, który został na posterunku. Kiedy okrutna wiedźma rzuciła klątwę na Rhena i cały zamek Ironrose, młody książę myślał, że bez problemu ją przełamie. W końcu jaki to problem rozkochać w sobie kobietę w trzy miesiące? Okazuje się jednak, że to wcale nie takie proste, a czas nie działa na korzyść księcia. Porażka oznacza przemianę w okrutnego potwora, który zabija każdego na swojej drodze. I tak co sezon, od setek lat...


Życie Harper nie przypomina baśni. Ani trochę. Dziewczyna urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym, co w jej przypadku oznacza niedowład lewej nogi. I choć poza tym, że utyka, wszystko z nią w porządku, ludzie przez całe życie postrzegali ją przez pryzmat jej choroby. Jakby tego było mało matka Harper przegrywa walkę z rakiem, a jej brat musi spłacać długi zaciągnięte przez ojca. Przełamywanie klątwy to ostatnia rzecz na jaką dziewczyna ma czas i ochotę, ale niestety, znalazła się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Próbując uratować nieznajomą, Harper zostaje przeniesiona do innego świata, gdzie czeka na nią piękny zamek, przystojny książę i podstępna wiedźma. Czy Harper odnajdzie się w innej rzeczywistości? Czy uda jej się wrócić do domu? A może wbrew wszelkiej logice pokocha księcia z bajki?

Jedną z najmocniejszych stron książki są jej bohaterowie. Kiedy poznałam Harper trochę się bałam, że autorka postawi na rozczulającą historię gdzie kaleka dziewczyna, mimo swoich wad zdobywa serce księcia. Nic bardziej mylnego. Harper może nie jest idealna, ale nie ma zamiaru się nad sobą użalać. W Emberfall wręcz rozkwita, nabiera pewności siebie i woli walki. Udowadnia, że ludzi nie powinno się oceniać po pozorach i lekceważyć ze względu na ich słabości. Rhen początkowo nieco mnie irytował. Zależnie od sytuacji ujawniały się dwie jego twarze- aroganckiego arystokraty i złamanego klątwą chłopaka. Dopiero z czasem, kiedy maski zaczęły opadać i poznałam prawdziwego Rhena, naprawdę go polubiłam. Do tego czasu jednak moim faworytem był Grey, królewski strażnik. Zaproponowało mi jego oddanie, wierność i nieustępliwy charakter, ale też ciepło i dobroć, które skrywa pod skorupką wyćwiczonej obojętności.


"A curse so dark and lonely", opisywany jest jako "retelling Pięknej i Bestii jakiego jeszcze nie było". I owszem zgodzę się z tym- autorka zmieszała ze sobą dwie równoległe rzeczywistości, pozmieniała w klasycznej baśni praktycznie wszystko i powołała do życia bohaterów z krwi i kości, ale sama baśń jest zaledwie małym elementem większej całości. Przede wszystkim, to kawał dobrej fantastyki, z rozbudowanym królestwem, konfliktem politycznym i zbliżającą się wojną. Wystarczy wyjść z zamku, żeby przekonać się jak wielkich zniszczeń dokonała klątwa i jak ogromne są jej konsekwencje. Chyba właśnie to było najbardziej innowacyjne w pomyśle autorki- ukazanie szerszej perspektywy i nie skupianie się wyłącznie na wątku romansowym. Właśnie dlatego historia Rhena i Harper tak bardzo mnie urzekła.

W podziękowaniach na końcu książki znalazłam informację, że początkowo autorka pisała tą historię po prostu dla przyjemności. I to się od razu czuje. Jest w niej jakaś lekkość i swoboda, a ja ani razu nie czułam, że była pisana na siłę. Autorka jest dosyć drobiazgowa, dokładnie opisuje zarówno przedstawiony świat jak i emocje bohaterów, ale nie miałam wrażenia, że opisów jest za dużo, zwłaszcza, że styl pani Kemmerer bardzo przypadł mi do gustu. Początkowo akcja jest dosyć stonowana, ale ponieważ zostajemy przeniesieni do innego świata, jego poznawanie jest równie fascynujące, co późniejsze przygody bohaterów. To jedyna z tych powieści fantasy, które się dosłownie pożera na raz, a po przewróceniu ostatniej strony zostaje żal, że nie delektowaliśmy się nią dłużej. Owszem zdarzały się nudniejsze fragmenty i irytujące zachowania bohaterów, ale nie zaważyło to na mojej ostatecznej ocenie. A uważam, że książka była po prostu C-U-D-O-W-N-A.

O CZYM? "A curse so dark and lonely", to świetny retelling jednej z moich ulubionych baśni, ale przede wszystkim, dobra powieść fantasy gdzie spotykają się dwie równoległe rzeczywistości, królestwo znajduje się na krawędzi wojny, a nad księciem ciąży okrutna klątwa. Znalazłam tu wszystko, czego oczekiwałam- baśniowy klimat, rozbudowany świat, wspaniałych bohaterów, magię i miłość. Oczekiwanie na kolejny tom będzie prawdziwą torturą.


Ocena: 8/10

Seria Cursebreakers:

A Curse So Dark and Lonely | A Heart So Fierce and Broken | A Vow So Bold and Deadly

_______________________________________________________________________


8 komentarzy:

 1. Fani gatunku na pewno będą zadowoleni z lektury tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki nawiązujące do baśni, więc niewykluczone, że sięgnę również po tą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przekonałaś mnie, a na początku nie chciałam czytać tej książki :) Kto wie, może jak się obrobię ze swoimi lekturami, to wezmę się i za tą :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie klimaty! Zapisuję ten tytuł. Pozdrawiam 😄

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie są to moje gusta czytelnicze, ale wiem komu mogę polecić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiele osób poleca tę książkę! Będę musiała się z nią zapoznać :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna interpretacja i czekam na II tom :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chcę przeczytać! Może nie w tym roku, ale z pewnością w przyszłym

  OdpowiedzUsuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.