15 grudnia 2019

„Ostatni Namsara”- Kristen Ciccarelli

Wyd. IUVI | Org. The Last Namsara | Seria Iskari Tom I | 412 str. | 34,90 zł | Data wydania: 09.05.2018 r. 

Opowiem ci zakazaną historię…

Pradawne historie są zakazane i śmiertelnie niebezpieczne. Choć dawniej były święte, nagle zaczęły zatruwać każdego, kto ośmielił się je opowiadać. Zwróciły się przeciwko ludziom podobnie jak smoki, dla których pradawne opowieści były źródłem mocy. Dla Ashy, to wszystko ma jednak o wiele bardziej osobiste znaczenie, niż dla innych ludzi. Jako dziewczynka uległa fascynacji smokiem i dla niego złamała wszystkie zakazy. Teraz nosi na swoim ciele blizny po oparzeniach, a w sercu- hańbę za sprowadzenie na miasto zniszczenia. Choć jest córką króla,  dla wszystkich ludzi stała się iskari- niosącą śmierć. By odpokutować swoje winy tropi smoki i przynosi królowi ich głowy. Jednak pełną łaskę uzyska dopiero w dniu swoich osiemnastych urodzin, kiedy zostanie żoną okrutnego komendanta. A do tego dziewczyna za wszelką cenę nie może dopuścić. Jest tylko jeden sposób, by uniknąć ślubu i uzyskać łaskę- zabić pierwszego smoka, tego samego, który pozostawił blizny na jej ciele, i wymazać tym samym wszystkie stare opowieści. Tylko czy Asha zdoła tego dokonać? I czy aby na pewno powinna?

Kristen Ciccarelli opowiada czytelnikom zakazane historie, a między wersami ukrywa prawdziwą magię. I trzeba przyznać, że potrafi to robić. Od pierwszych stron czaruje słowem, zachwyca stylem i buduje niesamowity klimat. Wyobraźcie sobie historie, które mają moc. Słowa, pozwalające smokom zionąć ogniem i zatruwające osobę, która je wypowiada. Chyba, że jest tak nikczemna jak nasza iskari. Asha nie jest niewinną, słodką księżniczką. To nieustraszona wojowniczka i zdeterminowana łowczyni. Choć uważa się za przesiąkniętą złem, podobała mi się jej zdecydowana, waleczna postawa, kontrastująca z bardziej emocjonalną i zagubioną stroną. To bohaterka, która nie tylko odgrywa rolę w historii. Ona ją opowiada. I to jak!W fantastyce cenię nie tylko wartką i pełną przygód akcję, ale również (a może przede wszystkim?) bogatą historię i mitologię. A na tym polu autorka, niczym jej książkowe smoki, w pełni rozwinęła skrzydła. Jestem zafascynowana światem, który stworzyła, ale jeszcze bardziej historiami, które go przesycają i nadają głębszy, mityczny charakter. Jednak w „Ostatnim Namsarze”, nie tylko pradawne opowieści tworzą unikalny klimat. Równie ważne są tutaj smoki. Choć dawniej żyły w zgodzie z ludźmi, nagle obróciły się przeciwko nim. Są nikczemne, podstępne i niebezpieczne. Ale czy na pewno? Kiedy tajemnice zaczynają wychodzić na jaw, wszystko nagle się zmienia. Kto jest wrogiem, a kto przyjacielem? Jak odróżnić kłamstwa od prawdy? I czy w tym podstępnym i niebezpiecznym świecie jest jeszcze miejsce na miłość?

O CZYM?   „Ostatni Namsara”, to opowieść o zabójczych opowieściach, potężnych smokach i okrutnej łowczyni, która ma położyć im kres. Ale jest to także historia o sile przyjaźni i miłości, potrzebie akceptacji i odkupienia win. Fantastyka w naprawdę świetnym wydaniu- przemyślana, dopracowana i pięknie napisana. Jestem zachwycona historią iskari, ale jednocześnie czuję niedosyt. To zaledwie wstęp do większej opowieści, ale czuję, że to początek czegoś naprawdę niesamowitego i już nie mogę się doczekać, by odkryć wszystkie tajemnice wykreowanego przez autorkę świata.

Ocena:
8/10

Seria Iskari:
Ostatni namsara | Uwięziona królowa | The Sky Weaver


________________________________________________________________


8 komentarzy:

 1. Poczekam na coś spoza fantastyki. ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie czytam świetną obyczajową młodzieżówkę😍 Niebawem o niej opowiem😉
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. W takim razie życzę innych świetnych książek na Twojej drodze :-)
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Ja raczej się nie skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo dobrego słyszałam o tej książce i jestem jej bardzo ciekawa. Myślę, że prędzej czy później się z nią zapoznam.

  www.kulturalnameduza.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest może idealna, ale moim zdaniem to jedna z lepszych fantastycznych młodzieżówek :-)
   Pozdrawiam

   Usuń

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.