29 września 2020

„Druga szansa”- Sarah Dessen

Wyd. Feeria Young | Org. Along for the Ride | 392 str. | 39,90 zł | Data wydania: 15.07.2020 r.

 Lato pełne zmian

Od rozwodu rodziców, Audren cierpi na bezsenność. Początkowo późne kładzenie się spać było jej sposobem na powstrzymanie rodziców od kłótni, które wybuchały, kiedy myśleli, ze ich córka już śpi, ale z czasem bezsenne noce stały się dla dziewczyny po prostu rutyną. Ostatnie wakacje przed rozpoczęciem studiów Audren postanawia spędzić z ojcem i jego nową rodziną w ich domku na plaży, ale nie ma zamiaru zmieniać swoich nocnych przyzwyczajeń. W nieznajomym miasteczku wszystko jest jednak nowe i obce, a dziewczyna szybko pakuje się w spore tarapaty.  Pewien milczący chłopak sprawi jednak, że jej nocne wyprawy staną się czymś o wiele więcej. Eli też nie śpi po nocach i choć od roku z nikim nie zamienił słowa, z jakiegoś powodu, dobrze dogaduje się z Audren. Czy ich wspólne przygody przerodzą się w coś więcej? A może wszystko zniknie, kiedy wstanie słońce?


Akcja powieści rozgrywa się latem w uroczym nadmorskim miasteczku, ale ciężko poczuć jego klimat przez narrację Audren. Zamiast opalać się i kąpać wśród fal, dziewczyna czyta podręczniki i pracuje dla swojej macochy. Nawet raz nie miała na sobie kostiumu! Niestety, by zadowolić ambitnych rodziców, Audren od zawsze na pierwszym miejscu stawiała naukę. Nie miała prawdziwego dzieciństwa, a jej nastoletnie życie towarzyskie w ogóle nie istnieje. Tego lata, coś jednak zaczyna się zmieniać. Niespodziewanie Audren pozna prawdziwych przyjaciół, dowie się czym jest zabawa i spróbuje zasmakować dzieciństwa, którego nie miała. Zanim to jednak nastąpi minie trochę czasu i w tym problem- pierwsza połowa książki jest po prostu nudna.


Pani Dessen ma to do siebie, że opisuje dokładnie mało istotne rzeczy, a kiedy akcja zaczyna być naprawdę wciągająca- nagle się urywa. Wiele scen i wątków można było opisać znacznie ciekawiej i bardziej szczegółowo- na przykład motyw rowerowej pasji nowych znajomych Audren. Ta lekka i wakacyjna opowieść porusza zaskakująco dużo poważnych problemów takich jak rozwód rodziców, brak wsparcia najbliższych, zbyt duże  oczekiwania, presja, a nawet żałoba. Szkoda tylko, że przez całą powieść problemy piętrzą się i narastają do ogromnych rozmiarów, a na koniec rozwiązanie praktycznie znajduje się samo. Najbardziej boli mnie jednak jak bardzo autorka spłaszczyła relację pary głównych bohaterów, przez co niewielki wątek romansowy okazał się po prostu nijaki.

O CZYM?  "Druga szansa", to wakacyjna opowieść o bezsennych nocach, przyjaźni, miłości i skomplikowanych relacjach rodzinnych. Lekka, dowcipna i z odrobiną dramatu. Niestety nie okazała się jednak tak dobra jak podejrzewałam. To nie tak, że książka mi się nie podobała, bo czytałam ją z przyjemnością, ale uważam, że można było wycisnąć z niej więcej, rozwinąć bardziej niektóre wątki i zmniejszyć ilość opisów, które nie wnoszą wiele do treści. Jednak jeśli lubicie relaksujące, wakacyjne historie, myślę, że warto byście dali szansę "Drugiej szansie".

Ocena: 6/10

______________________________________________________________________

3 komentarze:

Drogi czytelniku!
Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego tekstu, to naprawdę wiele dla mnie znaczy. Znasz już mój punkt widzenia, będę bardzo wdzięczna jeśli podzielisz się również swoim. A jeśli zdecydujesz się do mnie wrócić, możesz być pewien, że najdziesz tu odpowiedź ;-)

Zobacz też:

.